Výrobky firmy Moser si renomé skla králů drží již přes 100 let

Byla dvorním dodavatelem skla císaře Františka Josefa I., perského šáha Musaffereddina či anglického krále Eduarda VII. a přes 100 let se její výrobky, přezdívané sklo králů, objevují při těch nejslavnostnějších příležitostech aristokratů i jiných celebrit po celém světě. A právě sázka na exkluzivní ručně dělané výrobky pomohla sklárně Moser, jejíž zakladatel Ludwig Moser se narodil před 180 lety, 18. června 1833 v Karlových Varech, přežít i časy ekonomických krizí.  

Úspěch jejích skleniček, váz či misek spočívá zejména ve špičkové ruční práci mistrů sklářů, výrobě ekologicky čistého bezolovnatého křišťálu, v unikátním uměleckém designu a jedinečném barevném spektru. Široký sortiment podniku zahrnuje i specialitu Obří číše (od roku 1965), či řadu cen pro sportovní a kulturní klání, například pro Pražské jaro či pro MFF Karlovy Vary, pro nějž od roku 2001 vyrábí ve spolupráci se sochařským ateliérem Miloše Vacka křišťálové globy.
 
Řadu cen za své výrobky sklárna Moser také dostala, mimo jiné v roce 1925 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži, v roce 1935 cenu Grand Prix na Světové výstavě v Bruselu či tamtéž na světové výstavě Expo´58 rovněž Grand Prix.
 
Firma Moser se specializuje na foukané, ručně broušené, ryté a malované sklo. Již od svého založení v roce 1857 používá sklárna Moser výhradně bezolovnatý křišťál, což je křemičité sodno-draselné sklo s vyšším obsahem oxidu draselného. Tento specifický, vysoce kvalitní druh skla je tvrdší než olovnatý křišťál a průzračný, dobře se vybarvuje a dává spektrálně čistší barvy. Od roku 1910 vyrábí Moser barevné broušené sklo a sklo zdobené leptaným a zlaceným dekorem (oroplastikou).
 
Ludwig Moser se narodil v Karlových Varech 18. června 1833 do místně proslulé židovské rodiny (jeho děd David Moser provozoval ve Varech známou židovskou jídelnu). Ludwig Moser měl umělecký talent a tak vstoupil do učení k Andreasi Mattonimu, jednomu ze zakladatelů tradice rytého skla v Karlových Varech, a zároveň bral hodiny kreslení. Poté sbíral zkušenosti v ryteckých dílnách mimo jiné v Praze (kde též navštěvoval kreslířkou školu) či v Berlíně.
 
Roku 1855 se vrátil do Varů, kde si pronajal butik, což byly tehdy malé krámky se suvenýry, v nichž se začali zaměstnávat i rytci skla, kteří vylepšovali upomínkové předměty pro turisty. V březnu 1857 si čtyřiadvacetiletý Moser ve Varech založil vlastní živnost - ryteckou dílnu a obchod sklem; sklo nejprve dovážel, například z Harrachovské sklárny či ze Šumavy.
 
Zručný rytec Moser byl též šikovným podnikatelem a již za deset let se mu podařilo vytvořit prosperující firmu. V 60. letech 19. století, v době intenzívní výstavby lázeňských domů, vsadil mj. na velký výběr zrcadel, a po zavedení plynového osvětlení ve Varech se zaměřil též na plynové lustry a nástěnná svítidla. Záhy otevřel další obchod a převzal konkurenta. Účastnil se také mezinárodních výstav a v roce 1873, kdy měl přes 50 zaměstnanců, získal titul c. k. dvorního dodavatele.
 
V té době už měl Moser zastoupení v řadě světových metropolí: New Yorku, Londýně, Paříži či Petrohradu (v Praze byla první značková prodejna Moser otevřena v roce 1925). V roce 1893 Moser rozjel provoz ve vlastní huti v Karlových Varech-Dvorech, která funguje dodnes, a na úsvitu 20. století se už z Moserova skla pilo na dvorech řady panovníků. V roce 1901 udělil Moserovi titul dvorního dodavatele perský šáh Musaffereddin a v roce 1908 anglický král Eduard VII.
 
Po úmrtí Ludwiga Mosera 27. září 1916 se ředitelem firmy stal jeho syn Leo a rodina Moserů pak stála v čele sklárny do roku 1934, kdy podnik koupila Česká Unionbanka. Po druhé světové válce byla sklárna znárodněna a posléze začleněna do oborového podniku Crystalex. V roce 1991 se sklárna Moser stala akciovou společností. Nyní má asi 320 zaměstnanců.
 
zdroj: ČTK