V Karlovarském kraji chybí policisté, láká je práce v Německu

S odchody mladých příslušníků se potýká policie v Karlovarském kraji. Ti opouštějí zejména obvodní oddělení, míří do civilu a následně většina z nich za prací do Německa. Za hranicemi nastupují často jako dělníci, přičemž u pásu berou hned zpočátku zhruba o třetinu vyšší plat než jaký mají jako začínající policisté. ČTK o tom řekl policejní mluvčí Pavel Valenta.

"Nejvíc nám chybí policisté právě na obvodních odděleních. Podstav je ve všech okresech zhruba stejný, vesměs jde o okresy se společnou hranicí se Spolkovou republikou Německo," uvedl.

Nové lidi začala policie v regionu přijímat loni. Za první letošní pololetí se přihlásilo 140 zájemců, z nichž po splnění kritérií nastoupilo 42 policistů. Nyní je u policie v Karlovarském kraji volných zhruba pět desítek míst, podle Valenty se číslo ale stále mění, protože policisté odcházejí na jiné útvary nebo do civilu.

Nástupní plat policisty v regionu je 15.800 korun hrubého, po absolvování ročního výcviku zhruba 19.000 korun. Průměrný pevný hrubý plat všech policistů kraje je zhruba 28.500 korun.

Policie v Karlovarském kraji má k dispozici přes 1200 pracovních míst, z toho pět procent je v takzvaném nepřímém výkonu služby, kdy jde například o operační důstojníky či policisty na oddělení zbraní. Nově přijímaní příslušníci jsou podle Valenty vesměs po nástupu zařazováni do přímého výkonu služby v ulicích.

Do přijímacího řízení u policie se mohou hlásit občané ČR starší 18 let, bezúhonní, s maturitou, bez stranické příslušnosti, fyzicky, zdravotně a osobnostně způsobilí. Podmínkou je také to, že na viditelné části těla nesmí mít tetování.