Sokolovská uhelná snížila meziročně zisk o 23 % na 904 mil. Kč

Sokolovské uhelné se loni meziročně propadl o čistý zisk o 23 procent na loňských 903,8 milionu korun. Důvodem je pokles těžby uhlí, ukončení dolování na lomu Družba a snížení prodeje elektřiny. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila v obchodním rejstříku a jako první ji přinesl server TÝDEN.CZ. Firma podle něj hospodařila se ziskem nižším než jedna miliarda korun poprvé od roku 2005. Podnik, nejmenší ze tří českých hnědouhelných firem, loni vytěžil 6,72 milionu tun uhlí, v roce 2011 to bylo přes 7,5 milionu tun.

"Zisk téměř 904 milionů korun po zdanění lze v podmínkách panujících na trhu s pevnými palivy a elektrickou energií určitě považovat za úspěch," uvedl ve zprávě šéf představenstva Jiří Pöpperl.

Tržby podniku přitom podle výroční zprávy meziročně klesly o čtyři procenta na 7,621 miliardy korun, zjistila ČTK z výroční zprávy. "Na tržbách se nejvýznamněji podílel prodej energií ve výši 5,1 miliardy Kč, tržby za pevná paliva dosáhly 1,7 miliardy Kč, uvedla výroční zpráva. Za elektřinu firma inkasovala téměř 4,7 miliardy Kč.

Hnědouhelné společnosti v ČR podle výroční zprávy vyprodukovaly loni celkem 43,7 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 3,1 milionu tun méně. Pokles produkce hlásí všechny tři firmy. Zatímco u Sokolovské uhelné a Severočeských dolů činil devět až deset procent, u společností Czech Coal Group šlo o pokles o zhruba dvě procenta, uvedla výroční zpráva.

Sokolovská uhelná loni spotřebovala 58 procent uhlí ve své elektrárně a teplárně. Na trhu prodala 2,85 milionu tun uhlí, meziročně o 11,3 procenta méně. Prodej elektřiny se meziročně snížil o pět procent na 3110 GWh. Tepla naopak firma prodala o téměř osm procent více, tedy 1960 TJ.

Podnik loni meziročně snížil investice z 811 milionů Kč na loňských 419 milionů korun. Počet pracovníků klesl o 200 na 4000. Průměrná měsíční mzda narostla o 170 korun na 30.365 Kč.

Sokolovská uhelná vykazovala ke konci loňského roku 12,42 miliardy korun nerozděleného zisku z minulých let.