Rozsáhlý požár zničil opuštěný hotel u kolonády v M. Lázních

Škodu dle prvních odhadů za 40 až 50 milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci ze soboty na neděli kompletně zničil starý opuštěný hotel na Mírovém náměstí v Mariánských Lázních. Hořet v jeho třetím patře začalo kolem půlnoci, pod kontrolu se podařilo situaci dostat až ráno. Uvnitř budovy ale i po dnešním celodenním zásahu hasičů stále hoří. V objektu se zřítily stropy, okolí zůstává uzavřeno, odvedena byla i městská hromadná doprava. Při zásahu byl jeden z hasičů zraněn. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

"Stále uvnitř padají části zdí a stropů a je tak velmi nebezpečné tam vstupovat. Hasiči budou na místě celou noc. Na místě už jsou i vyšetřovatelé požárů, ani oni stále nemohou bezpečně vstoupit do budovy," uvedl dnes v 18:00 Kasal. Protože jednou z možných příčin požáru je i úmyslné zapálení, zabývá se případem kriminální policie.

Podle Kasala jde o hotel, který je už řadu let zavřený, nachází se ale v nejhustší zástavbě přímo na dohled od kolonády a fontány. Hořet ze zatím nezjištěných příčin začalo kolem půlnoci ze soboty na dnešek, a to pod střechou objektu ve třetím patře. "Postupně se oheň dostal do všech pater, začaly se propadat stropy, je to komplet vyhořelé," uvedl Kasal.

Na místě požáru v noci zasahovalo přes deset jednotek, tedy zhruba 50 hasičů, dnes po celý den kolem 25 hasičů. Během zásahu musely jednotky použít výškovou techniku, tedy dva automobilové žebříky a dvě plošiny. Vodu na hašení brali hasiči z nedalekých jezírek v parku u kolonády.

Podle Kasala se pod jedním z hasičů uvnitř objektu propadlo schodiště, byl se zraněním převezen do nemocnice, kde zůstává hospitalizován. Zatím nebylo možné vyloučit, že v objektu během požáru někdo byl. Kvůli události se v pondělí dopoledne přímo u budovy sejdou zástupci města, hasičů i statik, aby rozhodli, co s objektem dál. Budova, která je zřejmě i památkově chráněna, je značně poškozená, není tak vyloučeno, že statik rozhodne o jejím stržení.

Podle starosty Mariánských Lázní Zdeňka Krále jde o lázeňský dům Rozkvět, který už byl několik let opuštěný. "Střídal majitele, poslední, co vím, byl z Ruska," řekl ČTK starosta. Podle něj jde o jednu z asi pěti ruin, které v centru Mariánských Lázní na rekonstrukci čekají. "Několikrát jsme tam přes stavební úřad nařizovali zabezpečovací práce, protože padaly dolů kusy fasády," uvedl Král. Podle něj byl nyní hotel celý zabalen do látky, aby nehyzdil okolí.