O průmyslové podlahy ve výrobě a ve skladech je třeba pečovat

Průmyslové podlahy musí být nutně odolné a bezpečné. Proto vyžadují zvláštní pozornost a péči. Když firma nešetří na pořízení kvalitního povrchu, je důležité, aby o něj i následně vhodným způsobem pečovala. Zejména pomocí odborného pravidelného úklidu a zametáním venkovních prostor. Podcenění údržby přináší rizika poškození, ale i pro bezpečnost práce.

„Průmyslové podlahy ve výrobě a ve skladech musí nejen odolat značnému namáhání, ale zároveň splňovat normy bezpečnosti práce. Je také třeba odborně posoudit, jaký způsob čištění použít. To do značné míry závisí nejen na struktuře podlahy, ale také na míře a druhu znečištění,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Čištění zaručuje bezpečnost

Podlahy v průmyslových provozech jsou každý den vystavovány velkému namáhání zátěží a nejrůznějšími látkami. Pro bezpečnost zaměstnanců a pro zajištění bezproblémového chodu provozu je nutné pravidelné a charakteru provozu přizpůsobené čištění.

Poškození podlahové krytiny by totiž mohlo způsobit škody a nehody. Správné čištění v pravidelných intervalech může toto riziko minimalizovat. Údržba podlah v průmyslu může také v neposlední řadě pomoci udržovat hodnotu podlahových krytin a celých budov.

Jednostupňová a dvoustupňová metoda úklidu

Pro správné zajištění profesionálního úklidu je důležité rozlišovat mezi jednostupňovou a dvoustupňovou metodou čištění podlahy. Při jednostupňové metodě úklidu se nejprve podlaha vydrhne čisticím prostředkem a pak se ve stejném pracovním kroku uvolněné nečistoty znovu očistí. To se provádí v jednom kroku stejným strojem. Při realizaci dvoustupňové metody, je prvním krokem nanesení čisticí lázně na celou plochu a její rozmytí pomocí kartáčů mycího stroje a působení, druhým krokem je pak její následné odsátí.

Většina průmyslových podlah je vyrobena z hladké a souvislé stěrky, která je zhutnělá a extrémně odolná. K dispozici jsou různé typy povrchových úprav a každý má specifické vlastnosti, které je třeba mít na paměti při čištění.

Povrchová úprava průmyslových podlah

Průmyslové podlahy jsou vybaveny povrchovou úpravou v závislosti na tom, jaké jsou požadavky konkrétního provozu na odolnost povrchu a na jeho zatížení. „Povrchová úprava zabraňuje tvorbě prachu například u cementových stěrek a také zabraňuje rychlému pronikání nečistot a vlhkosti. Při čištění je vždy třeba vzít v úvahu zejména vlastnosti dané povrchové úpravy,“ dodává Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Impregnační prostředek paropropustné impregnace zase například proniká do stěrky a do určité míry ji zpevňuje a zároveň vyplňuje většinu jejích pórů. Impregnace pórů zabraňuje okamžitému proniknutí vlhkosti do podlahy. Další možností úpravy průmyslových podlah je chemické zhutnění. Zhutňovací kapalina se nanáší jako impregnační prostředek. Čím častěji se zde provádí mokré čištění, tím intenzivněji se znovu spustí reakce, která zpevňuje povrch a zvyšuje jeho odolnost vůči chemickému a mechanickému namáhání. Každá povrchová úprava pak vyžaduje specifický přístup, který jí vyčistí a nepoškodí.

Hloubkové čištění na velké znečištění

Hloubkové mokré čištění pomocí výkonného profesionálního čisticího stroje a vhodného čisticího prostředku odstraní stopy oleje a mastnoty i usazené nečistoty. Pokud to podlahová krytina umožňuje, provádí se čištění dvoustupňovou metodou za plného kontaktního tlaku.

V prvním kroku je nanesena na znečištěnou podlahu čisticí lázeň, a poté je podlaha dvakrát nebo třikrát vydrhnuta, dokud se neuvolní veškerá špína. Ve druhém kroku je odstraněna znečištěná voda pomocí stírací lišty a sacího zařízení na stroji. Poté je celá plocha opět očištěna vodou a postup se opakuje.

Pro hloubkové čištění průmyslových podlah, které nemají povrchové ošetření, nebo povrchů, které nejsou odolné vůči vodě, se doporučuje pouze jednostupňový způsob, který podlahu tolik nenamáhá a brání poškození.

Údržbové čištění, odstranění lehkého znečištění

Údržbové čištění, které odstraňuje menší znečištění se provádí jednostupňovou metodou. K čištění se používá čisticí stroj, který pracuje s nižším přítlakem a nižší rychlostí kartáče a je tedy i šetrnější. Rovněž je doporučeno využít stroj s funkcí automatického dávkování čisticího prostředku díky němuž je čisticí funkce prostředku efektivně využita a nedochází ke zbytečnému plýtvání. Výhodou postupu je, že není třeba dodatečného sušení či utírání a na podlahu lze okamžitě znovu vstoupit. Pokud úklid nevyžaduje mokré čištění, lze údržbové čištění provést také pomocí zametače.

„Průmyslové podlahy si tedy zaslouží zvláštní péči. Firmy do kvality povrchů stále více investují, a je třeba se nákladným materiálům řádně věnovat, aby nedošlo k jejich poškození a znehodnocení.  Vhodná péče o jejich čistotu představuje také zajištění bezpečného pracovního provozu,“ uzavírá Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Podlahový mycí stroj s odsáváním Kärcher B 90 W + D 65

Podlahový mycí stroj s odsáváním, který pracuje v bateriovém provozu a disponuje kartáčovou mycí hlavou s diskovými kartáči s pracovní šířkou 65 cm. Kartáčová hlava a sací lišta se dají automaticky spustit. Intuitivní ovládací panel, elektricky nastavitelný přítlak a volitelný čisticí modus enormně usnadňují užívání. Systém KIK klíčů, volitelný systém Dose pro optimální dávkování čisticích prostředků a obslužné prvky barevně rozlišené udělají z obsluhy stroje jednoduchou záležitost. Díky volitelné funkci Auto-Fill je možné naplnit nádrž na čistou vodu rychle a pohodlně. Volitelný systém pro oplach nádrže zase umožňuje jednoduše a hygienicky vyčistit nádrž na špinavou vodu.

Podlahový mycí stroj s odsáváním Kärcher B 110 R

Díky kapacitě nádrže 110 litrů na čerstvou vodu a špinavou vodu, válcovému kartáči s pracovním záběrem 75 centimetrů a integrované zametací jednotce zvládá bateriový mycí stroj B 110 R hodinové plošné výkony až do 5100 m². Se standardním bočním mycím kartáčem lze pracovní šířku prodloužit o 10 centimetrů a vyčistit oblasti v blízkosti okrajů. Všechna nastavení se pohodlně zadávají na velkém barevném displeji ve 30 jazycích. B 110 R také šetří zdroje díky systému dávkování čisticího prostředku Dose a dávkování vody v závislosti na rychlosti.