Nový umělecký směr byl stvořen na vodních přehradách

Přehradní zdi v Německu, Japonsku či Koreji zdobí velkoformátové umělecké kresby obřích rozměrů. Jejich autor Klaus Dauven se dlouhodobě zabývá velkoformátovou uměleckou tvorbou, ke které využívá kreativního čištění. Dauven vynalezl proces kreslení čištěním známý jako reverzní graffiti.

Nejprve pracoval s vysavačem na velkém listu papíru pokrytém dřevěným uhlím, kde při vysávání zanechával proces grafické stopy. O dva roky později postoupil k práci na větších rozměrech a použil drátěný kartáč na betonovou zeď před svým uměleckým ateliérem. Doslova proměňoval úklid v uměleckou formu.

Pak dostal úžasný nápad využít vysokotlaký čistič jako kreslící náčiní. Vytvořil řadu dočasných kreseb ve veřejném prostoru - v podchodech a pod mosty. Ale nepoškodil je, jak to obvykle graffiti umělci dělají. Pak přišla spolupráce se společností Kärcher a v rámci kulturního sponzoringu společnosti využívá čisticí nástroje umělecky kreativním způsobem a čištěním vzniká umělecké dílo.

Pracoval například na 282 m dlouhé a 59 m vysoké přehradní zdi Oleftalsperre v blízkosti německého národního parku Eifel. Zde vznikla kresba, která byla největší kresbou světa své doby. Během pouhých dvou týdnů vznikla 8 000 metrů čtverečních velká kresba s názvem „Wild-Wechsel“ s nadživotně velkými zvířecími motivy. Ty vybral Klaus Dauven zcela vědomě: „Souhra mezi zvěří a rybami velmi ladí s okolním národním parkem a jezerem“, říká umělec.

Nejprve se na zeď přehrady nanesly jednotlivé body kresby a tyto se vyznačily plastelínou, která měla umělci posloužit jako orientační pomůcka. Pak byly použity vysokotlaké čističe: postupným odstraňováním mechů, řas a lišejníků vznikaly krok za krokem jednotlivé prvky kresby. Díky kontrastu mezi vyčištěnou, světlou přehradní zdí a stále znečištěnou, tmavou plochou byly působivě ztvárněny mj. veverka, jelen, štika a káně lesní.

Umělecké dílo mělo velký úspěch a autor pak podobnou techniku opakoval ještě na přehradní hrázi Matsudagawa v blízkosti japonského města Ashikaga či na jihokorejské přehradě Chungju. V Německu pak obraz „Rybí říše“ na zdi údolní přehrady Eibenstock. Zde byl nákres pomocí laserové techniky digitalizován a přenesen na plochu zdi, kdy byly horolezci připevněny značkovací body. Ty pak umělec při tvorbě spojil a sloučil do jednoho obrazce. Pro tuto práci byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu typu Kärcher HD 13/18-4 S.

Klaus Dauven se narodil v roce 1966 v Dürenu (Severní Porýní-Vestfálsko) a vystudoval umění v Düsseldorfu, Münsteru a Aix-en-Provence. Klaus Dauven byl za svá díla několikrát oceněn, mj. Cenou Josepha a Anny Fassbender města Brühl a Uměleckou cenou města Düren. Dnes žije v Kreuzau (Severní Porýní-Vestfálsko). Spolu se společností Kärcher zkrášlil pomíjivými uměleckými díly již více zdí údolních přehrad, jako např. v roce 2007 přehradu Oleftalsperre v Eifelu a v roce 2008 přehradní hráz Matsudagawa v Japonsku.