Moser si školí vlastní skláře z rekvalifikantů, ve školách chybí

Kvůli nedostatku absolventů učilišť a středních škol si karlovarský Moser vychovává skláře vlastními silami. Dosud úspěšně rekvalifikoval osm lidí, kteří se původně vyučili v jiném oboru a o práci přišli. Další nábor chystá s úřady práce na srpen až září. ČTK to řekl výrobní ředitel Aleš Strejc.

"V současné době máme 40 sklářů, z nichž je osm rekvalifikantů, tedy relativně mladých lidí. Do reálné výroby jdou dva tři měsíce poté, co se naučí úplné základy u učňovské pícky. Nejlepší je zájemce zaučovat přímo v dílně, kde jsou mistr, pomocník a baňkař a vidí tam celý proces. Nejprve se učí práci baňkaře," uvedl.
 
Rekvalifikace trvá podle Strejce "pořád". "Nejde říci, že sklář je hotový za tři nebo pět let. Musí se pořád učit nový sortiment a nové techniky," uvedl. Sklárna si také sama rekvalifikuje kuliče a brusiče dekoračních prvků, jichž už má sedm.
 
Fluktuace lidí, kteří se původně vyučili v jiných oborech, je minimální. "Rekvalifikant, který tu zůstane déle než tři měsíce, už nefluktuuje. Za tři roky nikdo neodešel," uvedl. Fluktuace je velká na začátku turnusu, kdy sklárna vybere na úřadech práce 20 lidí. Z Moseru, který má 210 lidí ve výrobě, odchází obecně minimum lidí.
 
Moser také cílí na sklářské školy v Novém Boru a ve Valašském Meziříčí, z nichž ale vycházejí zhruba dva lidi za rok. "A to ještě neznamená, že budou chtít být skláři a brusiči. Anebo jejich kvalita není taková, že by tu práci zvládali," uvedl ředitel. Také v Karlových Varech je učiliště, kam se ale hlásilo stále méně lidí.
 
Podle Strejce trpí nedostatkem sklářů všechny sklárny v zemi. Podle zjištění Moseru nejsou školy schopné v letech 2010 až 2016 dodat na trh práce dost lidí, kteří by nahradili odcházející odborníky. Před třemi lety proto Moser začal s projektem Nová kariéra. Absolventi získají certifikát, který sice nenahradí výuční list, ale garantuje praxi v jedné z nejprestižnějších skláren v zemi.
 
Nedostatek řemeslníků a techniků řeší všechny velké firmy v Karlovarském kraji. Školy jich produkují málo a jejich kvalita je nízká. Strojaře láká například Witte Nejdek a Astos Aš. V regionu, který má jednu z nejhorších vzdělanostních struktur, je sice hodně rozvojových ploch, ale nedostatek kvalifikovaných lidí odrazuje investory.
 
Sklárna Moser a.s., která vyrábí téměř 85 procent zboží na zakázku, poslední roky trvale zvyšuje své tržby. Letos je plánuje na úrovni 345 milionů korun, meziročně o pět procent vyšší. Export do zhruba 40 zemí by měl tvořit zhruba 60 procent produkce.
 
zdroj: ČTK