Lidi zavřené supermarkety nezaskočily, měli nakoupeno předem

Téměř na všech hypermarketech a supermarketech v Karlových Varech visela v pátek 28.10. cedule upozorňující na to, že je státní svátek, a tudíž podle nového zákona prodejny neotevřely.

Většina lidí na to byla připravena a nakoupila si již ve čtvrtek. Obavy, že proto budou obchody praskat ve švech, se ukázaly jako liché. Například v supermarketu v nákupním centru Varyáda bylo ve čtvrtek v podvečer lidí stejně jako v jiné dny. Možná i méně.

„V pátek neprodáváme, vedení centra rozhodlo, že bude zavřeno úplně, tedy i malé obchody," řekla jedna z prodavaček v butiku na galerii.

V centru Fontána se supermarketem Tesco se ale rozhodli jinak. Supermarket byl zavřený, většina ostatních obchodníků ale otevřela. Díky tomu byla pro krajské město k dispozici alespoň jedna lékárna. Což se nedalo říci o Sokolově, kde bylo tamní Tesco s lékárnou zavřeno celé.

„Musíme si zvyknout," shodovali se v pátek zákazníci, kterým unikla informace, že supermarkety o státních svátcích musí zavírat. Naráželi tak na uzavřené dveře a přemýšleli, kde nakoupí. „Nepočítal jsem s tím, zvlášť v pátek, kdy jsou jindy obchody plné," řekl zákazník Pavel Petrák ze Sokolova. Samotné prodavačky neskrývaly už v týdnu radost.

„Je to pro nás velká a dobrá zpráva. Naše práce je nedoceněná a nezaplacená, tak alespoň o svátcích si ulevíme. Zaměstnavatel už ale vymýšlí, že když bude svátek před víkendem, bude právě o víkendu prodloužená pracovní doba. Nebo že si volno budeme muset nadělat. Tak uvidíme, jestli to pro nás něco přinese," řekla jedna z prodavaček sokolovského supermarketu.

Zmatení v pátek byli němečtí zákazníci v příhraničních Kraslicích. Ti o zavření obchodů o státním svátku neměli ani tušení. „Proč je zavřeno?" ptal se v pátek německý zákazník Tino Schucht ze Zwoty. Když zjistil, o co jde, jen souhlasně kývl hlavou a odjel zpět za hranice. „U nás je to běžné, že je o svátcích zavřeno. Výjimkou je období Vánoc," dodal.