Každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou

Evropská unie pomáhá prostřednictvím programu IROP ke zefektivnění prevence a léčby onkologických onemocnění u žen. Do specializovaných center onkogynekologické péče plyne téměř 830 milionů Kč.

Rakovina v České republice postihuje přes půl milionu pacientů. Ročně je pak hlášeno až 96 000 nových případů. Nejčastějšími nádorovými onemocněními jsou kožní nádory a karcinomy tlustého střeva a konečníku. U mužů se pak nejčastěji jedná o zhoubné nádory prostaty a u žen o karcinomy prsu. Vyplývá ze statistik Národního onkologického programu.

V ČR je každoročně diagnostikováno přibližně 7 000 nových případů onemocnění rakoviny prsu u žen. Na následky karcinomu prsu pak zemře každý rok přibližně 1 900 z nich. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí na nádorové onemocnění u žen. Mezi další riziková onemocnění pak patří nádory vaječníků, dělohy nebo děložního čípku. 

„Prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) přispívá Evropská unie na pořízení nejmodernějšího přístrojového vybavení a technologie částkou téměř 829 milionů Kč. Prostředky směřují do 17 center vysoce specializované onkogynekologické péče po celé České republice,“ říká Helena Miškovičová, ředitelka Sekce administrace programů IROP Centra pro regionální rozvoj ČR.

Již v minulosti se potvrdilo, že lidé s rakovinou mají mnohem lepší prognózu léčby, pokud jsou léčeni ve specializovaném centru, kde mají největší zkušenosti s léčbou, v tomto případě, onkogynekologických diagnóz.

Kromě podpory onkogynekologické péče rozdělila EU prostřednictvím programu IROP také finanční prostředky mezi dvanáct center vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii, a to ve výši 693 mil. Kč. Lékařský obor perinatologie se zabývá péčí o těhotnou ženu, plod a novorozence do 1 měsíce od narození a řeší specifické problémy spojené s předčasným porodem a nízkou porodní váhou.