Herečka Laura Dernová přijela na karlovarský festival

Na karlovarský festival přijela dnes vpodvečer hollywoodská herečka Laura Dernová. Při příležitosti její návštěvy bude v sobotu večer v Letním kině promítnut dnes už kultovní film Davida Lynche Zběsilost v srdci, v němž vytvořila ústřední pár společně s Nicolasem Cagem. Film získal na MFF v Cannes 1990 Zlatou palmu.

Před Grandhotelem Pupp Dernovou přivítal prezident festivalu Jiří Bartoška. Večer se herečka zúčastní v Městském divadle živě natáčeného pořadu Marka Ebena Na plovárně.

Laura Dernová pochází z herecké rodiny, její matka Diane Laddová a otec Bruce Dern patří ke stálicím hollywoodského filmu. Bylo tedy logické, že je následovala v herecké kariéře. Od 80. let pracovala s předními americkými režiséry a získala řadu cen. S Davidem Lynchem natočila filmy Modrý samet (Blue Velvet, 1986) a Zběsilost v srdci (Wild at Heart, 1990), s Peterem Bogdanovichem Masku (Mask, 1985). Za úlohu ve filmu Popínavá růže (Rambling Rose, 1991) si odnesla nominace na Oscara a Zlatý glóbus. V tomto filmu si zahrála společně se svou matkou a podařila se jim unikátní věc, když se poprvé v historii matka a dcera dostaly do oscarové nominace za práci na stejném projektu.

Zlatý glóbus získala Laura Dernová za roli v televizním dramatu F-16 zabíjí (Afterburn, 1992). V roce 1993 jí širokou diváckou popularitu přinesla hlavní úloha v kasovním trháku Stevena Spielberga Jurský park (Jurassic Park), vzápětí se objevila po boku Kevina Costnera v dramatu Clinta Eastwooda Dokonalý svět (A Perfect World), kritika ocenila její výkon ve filmu Feťačka (Citizen Ruth, 1996) režiséra Alexandra Paynea.

Laura Dernová se pravidelně objevuje v titulech napříč filmovými žánry, točí s režiséry jako je Robert Altman, Paul Thomas Anderson a pracuje pro film i televizi i jako autorka a výkonná producentka. Za herecké výkony v televizním filmu o pozadí prezidentských voleb na Floridě Nové sčítání hlasů (Recount, 2008) a seriálu Mé nové já (Enlightened, 2011) získala další dva Zlaté glóby a nominace na cenu Emmy.