Hasiči cvičili v Rotavě nebezpečnou kontaminaci dětského tábora

Účastníci dětského tábora u Rotavy na Sokolovsku se dnes mohli vžít do situace, jak by to vypadalo, kdyby jejich tábor zasáhla neznámá nebezpečná látka. Právě takový byl námět cvičení hasičů, kteří se na tábor Sluníčko sjeli z celého okolí. Cvičení mělo poskytnout nové poznatky i hasičům, řekl ČTK jejich krajský mluvčí Martin Kasal.

"Podle scénáře dětem na tábor přišla zásilka, při jejímž otevření se vysypal neznámý bílý prášek. Vedoucí pak raději zavolali hasiče, kteří museli tábor a děti dekontaminovat a odvézt do bezpečí," řekl ČTK Kasal.

Samy děti předem o cvičení nevěděly, ale když jim zástupce hasičů vysvětlil, co se bude dít, byla to pro ně další táborová hra.

Hasiči po příjezdu na místo nejprve celý prostor uzavřeli a k dětem se přibližovali jen v neprodyšných kombinézách. Nejprve jim rozdali roušky, aby případnou kontaminaci dál nešířily. Mezitím se u tábora postavil dekontaminační kontejner, kterým pak děti i vedoucí museli v plavkách projít.

"Mimo jiné chceme zjistit, jestli je kontejner možné bez úprav použít i pro děti. Zatím se testoval jen na dospělé. Má tak trysky nastaveny podle velikosti dospělého člověka. Také musíme zjistit, jak dlouho dekontaminace bude trvat u dětí. U dospělých je to asi 20 osob za hodinu, ale děti potřebují dohled," popsal Kasal.

Jako azyl posloužil dětem po dekontaminaci rychle vybudovaný tábor v nedaleké Rotavě, kam je hasiči převezli autobusem. Tam by v případě skutečného zásahu dostaly další péči včetně zdravotní.