Zastupitelé Karlovarského kraje opět nerozhodli o pokutě za ROP

Zastupitelé Karlovarského kraje dnes stáhli z programu návrh řešení korekcí Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Další odložení rozhodnutí prosadila koalice KSČM a ČSSD přes odpor opozice. Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) je vhodné počkat na novelu zákona o krajích, která má umožnit, aby kraje mohly ručit za půjčky výboru regionální rady ROP.

Po Ústeckém a Karlovarském kraji chce ministerstvo financí dohromady 2,6 miliardy korun, které Evropská komise vyměřila programu za špatně připravené projekty. Kraje zatím se zaplacením korekcí nesouhlasily. Výbor regionální rady ROP Severozápad už naopak rozhodl, že korekci bez podmínek přijímá.
 
Podle Novotného to, že výbor regionální rady přijal bez podmínek korekce, otevřelo cestu k obnovení proplácení dotací. Poté, co vláda rozhodla o přesunutí tří miliard z ROP Severozápad do jiných programů, by v něm mohlo zbýt zhruba 1,5 miliardy.
 
"Stát může poslat do Brusel žádost o proplacení 4,5 miliardy korun. Bez rozhodnutí výboru regionální rady o přijetí korekcí by se toto nestalo. Pokud by toto rozhodnutí nepadlo do konce roku, už by o ně nemohl ani požádat a přišel by o alokace prostředků pro roku 2010 a 2012 ve výši šesti miliardy," uvedl dnes předseda regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil (ČSSD).
 
Podle něj rozhodnutí o úhradě korekcí se dá řešit v průběhu letošního roku, nebo i příštího. Proto podle něj je odložení hlasování rozumné.
 
Podle opozice jde ale jen o další zdržování. "Je jasné, že pokud nedojde k úhradě korekce, program nebude obnoven," konstatoval zastupitel a starosta Chodova Josef Hora (HNHRM). Podle zastupitele Jana Horníka (TOP 09/STAN) je zejména pro žadatele, kteří čekají na proplacení 4,5 miliardy, další odklad rozhodnutí zdrcující. "Jen se posunuje nejistota dál. Ti lidé mají úvěry a platí úroky," upozornil Horník.
 
zdroj: ČTK