Výbor ROP Severozápad přijal korekce, kraje je nechtějí platit

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad dnes rozhodl, že bez podmínek přijímá korekci ve výši 2,6 miliardy korun za chyby v programu. O tom, kdo ji uhradí, ale budou zástupci regionální rady jednat s ministerstvy. Radní Karlovarského kraje přitom doporučili zastupitelům korekce za Regionální operační program (ROP) Severozápad neplatit.

"Výbor revokoval své usnesení, ve kterém korekci přijal podmíněně. Fakticky jsme odstranili poslední překážku pro obnovení činnosti ROP Severorozápad a otevřeli prostor pro to zaplatit naše dluhy vůči příjemcům," uvedl předseda Regionální rady Petr Navrátil (ČSSD).
 
Ministerstvo pro místní rozvoj tak může ve čtvrtek za Českou republiku odeslat dopis Evropské komisi, že korekci 2,6 miliardy korun přijímá. "Podle eurokomisaře Johannese Hahna není pro Brusel podstatné, kdo korekci uhradí. Do Bruselu žádné prostředky nejdou. Zajímá je jen to, jestli korekci Česká republika přijímá, nebo ne. Pokud jsme přijali, je možné z pohledu Bruselu program spustit," řekl Navrátil.
 
Jenže kraje se k placení korekcí zatím staví odmítavě. Podle vedení Karlovarského kraje se rozcházejí informace z ministerstva financí a Evropské komise a stát neprojevil vůli problém sankce 2,6 miliardy korun řešit, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Martin Havel (ČSSD).
 
Podle ministerstva financí platí nabídka na návratnou finanční výpomoc krajům. "Pokud kraje nebudou korekci platit, nebudou moci čerpat prostředky z Evropské unie," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Ondrej Jakob.
 
EK po auditu vybraných projektů, které se ucházely o dotace z ROP Severozápad, uložila za závažná pochybení při výběru a hodnocení projektů sankci v celkové výši 2,5 miliardy Kč. Karlovarský a Ústecký kraj se už měsíce přou se státem o to, kdo je za chyby odpovědný, a má tedy korekci zaplatit.
 
"Rada nechala zkompletovat všechny materiály a dostupné posudky i komunikaci s Evropskou komisí. Vzala to na vědomí a doporučila korekci nehradit," uvedl Havel. Podle něj stát v žádném případě a žádné míře nebyl ochoten se podílet na úhradě korekce, což je podle vedení kraje běžné u jiných programů. "Rada se domnívá, že dopad nezaplacení bude menší než při zaplacení korekcí," uvedl Havel.
 
Podle vedení kraje není k dispozici žádný relevantní právní posudek, který by potvrdil, že zastupitelé mohou o zaplacení pokuty rozhodnout. Naopak posudky zadané krajem varují před možnou trestněprávní odpovědností zastupitelů.
 
Není ani jasné, jestli by bylo možné oddělit Ústecký kraj, který zaplacení odmítá, od Karlovarského, pokud by ten byl ochoten svou část pokuty zaplatit.
 
V krajském zastupitelstvu, které zasedne 13. července, se ale střetávají názory starostů měst a obcí, jimž ROP Severozápad dluží za už hotové projekty, se zastupiteli, kteří se obávají zadlužení kraje na mnoho let dopředu. Přitom i Karlovarský kraj čeká na proplacení asi 600 milionů korun z ROP.
 
Například Karlovy Vary čekají na asi 200 milionů, Cheb nemá jistotu v zaplacení asi 140 milionů, Chodov čeká na zhruba 40 milionů korun. Desítky i stovky milionů měly ale dostat i soukromí investoři.
 
zdroj: ČTK