V Jáchymově zahájili první zimní lázeňskou sezonu

V Jáchymově dnes zahájili první zimní lázeňskou sezonu. Umožnilo to přímé napojení lázní lanovkou na lyžařský Skiareál Klínovec. Lanovka se dnes rozjela také poprvé, avšak zatím ne pro veřejnost. Čeká se na vydatnější sněhovou nadílku.

Podle generálního ředitele Léčebnách lázní Jáchymov Eduardy Bláhy se lázním otvírá nová etapa. "Lázně si rozvoj lyžařských areálu zvolily jako druhý pilíř k lázeňství už asi před deseti lety. Celou tu dobu jsme věděli, že máme jedinečnou příležitost, podobně jako je to v Alpách: lázně a lyžování dohromady. A věděli jsme, že naše lázeňské kapacity neodpovídají úplně tomu, co se očekává pro lyžování, takže jsme je postupně měnili," uvedl.
 
Před sedmi lety jáchymovské lázně vybudovaly aquacentrum. Pořád ale chybělo rychlé a snadné napojení na sjezdovky. To vyřešila investice Skiareálu Klínovec, který s pomocí dotace z Regionálního operačního programu Severozápad postavil novou lanovku Jáchymovská. Vede z města až na vrchol Klínovce.
 
Podle jednatele areálu Petra Zemana se lanovka stavěla zhruba dva roky, a to přesto že v průběhu výstavby se zastavily platby z dotačního programu. "Snažili jsme se stavět dál i bez dotací. Ty se nakonec obnovily. Nejde ale jen o samotnou lanovku, ale i vykácení asi 15 hektarů sjezdovek, vybudování retenční nádrže pro 20 milionů litrů vody, parkoviště pro stovky aut," poznamenal.
 
Investice na jižní straně areálu činily téměř 300 milionů korun. Celkem investice na Klínovci za poslední tři roky dosáhly asi 600 milionů korun. Spojením s jáchymovskými lázněmi narostly možnosti vyžití v okolí Klínovce. Podle Bláhy se tak areál může rovnat službám v Rakousku nebo Itálii. "Jen ty třítisícovky vyrobit nemůžeme," dodal s úsměvem.
 
Podle mluvčího areálu na Klínovci Adama Svačiny by se lanovka mohla pro veřejnost rozjet 19. prosince. Vše ale bude záležet na počasí. Zatím je totiž na Klínovci sněhu málo a jezdí se jen na jedné sjezdovce.
 
zdroj: ČTK