Sokolov podá trestní oznámení na vedení Via Chem Group

Sokolov podá trestní oznámení na vedení zkrachovalé společnosti Via Chem Group, jejíž dluhopisy město vlastní. Via Chem Group na sebe podala insolvenční návrh v lednu letošního roku, podle názoru právníků města ale vedení firmy mělo insolvenční řízení vyhlásit daleko dřív, řekl novinářům starosta Sokolova Zdeněk Berka (ČSSD). 

Město koupilo dluhopisy před lety prostřednictvím společnosti Key Investments. Celkem jich má za 28 milionů korun. Další asi milion korun měl Sokolov dostat z úroků. Jenže Via Chem Group se dostala do úpadku. 
    
"Z dokladů, které se objevily v rámci insolvenčního řízení, je zřejmé, že představenstvo vědělo o zadlužení společnosti už před lety a vědělo, že závazky nesplatí," uvedl Berka. První známky platební neschopnosti se prý objevily už v roce 2009, další pak v roce 2012. 
    
Dluhopisy Via Chem Group vlastní i další města a městské části Prahy. Celkem společnost dluží téměř dvě miliardy korun. V insolvenčním řízení firma navrhla reorganizaci, která by ale znamenala mimo jiné odepsání velké části dluhů. 
    
Sokolov, který je zastoupen ve věřitelském výboru, si už v minulosti stěžoval na to, že firma se svými věřiteli nespolupracuje. Věřitelé se už kvůli tomu obrátili i na soud. Šance na vymožení uložených městských prostředků se ale stále snižuje.
 
zdroj: ČTK