Sokolov o víkendu otevře stan pro bezdomovce v areálu Bohemia

V Sokolově o víkendu znovu otevřou stan pro bezdomovce. Stojí stejně jako v předchozích letech na okraji louky v areálu Bohemie. Nouzové přespání zejména v mrazivých dnech bude poskytovat do konce února. Náklady na jeho provoz mají být zhruba 170.000 až 180.000 korun, řekl ČTK velitel Městské policie Sokolov Petr Kubis. 

Vytápěný vojenský stan má celkem 16 lůžek otevřen je vždy od 20:00 do 07:00. Lidé, kteří potřebují v zimě někde přespat, dostanou od obsluhy spací pytel, prostěradlo a matraci na postel. Nesmí být ale viditelně pod vlivem alkoholu nebo drog a nesmí mít s sebou zbraň. 
    
"Letos bude provoz stát trochu méně, protože kromě městské policie na provozování stanu budeme spolupracovat i s organizací Pomoc v nouzi," uvedl radní Jan Picka (ČSSD), pověřený řízením městské policie. 
    
Stan pro bezdomovce není jen sociální službou pro lidi bez domova, ale podle Picky se tím řeší i problém, na který si obyvatelé města dříve často stěžovali. V zimě totiž hodně bezdomovců hledalo na noc úkryt ve sklepech panelových domů. Už to prakticky vymizelo. 
    
Sokolov pořídil stan za 100.000 korun v roce 2011. V prvním roce, kdy byl otevřen přes nejchladnější měsíce, zaznamenal přes 700 přespání. Loni to bylo už 1017 přespání. Přestože počet lidí bez domova je v Sokolově relativně stálý, loňské navýšení počtu přespání bylo způsobeno i lednovou amnestií. 
 
zdroj: ČTK