Sokolov chce už letos začít s úpravou domu na náměstí na knihovnu

Sokolov chce ještě letos začít přestavovat dům na Starém náměstí na knihovnu. Město objekt získalo od Karlovarského kraje výměnou za pozemky ve městě, které naopak potřeboval kraj, řekl ČTK místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). Na Staré náměstí by se po rekonstrukci měla přestěhovat městská knihovna. Ta nyní sídlí v sokolovském zámku, kde se dělí o prostory s krajským Muzeem Sokolov. 

Město podle Jakobce připravuje výběrové řízení na zpracovatele projektu. "Byl už proveden stavebně technický průzkum, takže víme, které stropy budeme muset posílit pro potřeby knihovny. Ale jinak je objekt schopen stávající prostory nahradit," uvedl Jakobec. 
    
V optimálním případě by podle něj mohlo město do konce léta mít připravenu dokumentaci pro stavební povolení a na zimu by chtělo vypsat výběrové řízení na dodavatele. "V zimě jsou stavební zakázky levnější," zdůvodnil Jakobec. 
    
Ačkoli bez projektu jsou náklady na rekonstrukci zatím jen odhadem, mělo by jít asi o 25 až 30 milionů korun. Zatím není jasné, zda se podaří najít dotaci nebo jestli bude město muset investovat vlastní prostředky. Jakobec poznamenal, že v následujícím plánovacím období Evropské unie se nepočítá s dotacemi na knihovny. Možností by ale bylo získat dotaci na komunitní centrum. Knihovna totiž slouží i jako komunitní centrum, protože dělá i akce pro menšiny a podobně. 
    
Budova někdejší restaurace Plzeňka, kde byla do loňska drogerie, je nyní prázdná. Kdyby se do ní přestěhovala knihovna, pomohlo by to podle vedení města i oživit Staré náměstí. Uvolněné prostory v sokolovském zámku by zase pomohly muzeu rozšířit expozici a vytvořit návštěvnický okruh. 
 
zdroj: ČTK