Skupina Nemos skončila loni se ziskem deset milionů korun

Skupina Nemos, která spravuje nemocnice v Ostrově na Karlovarsku a v Sokolově, hospodařila vloni se ziskem asi deset milionů korun. Dosáhla ho přesto, že se musela potýkat s propadem příjmů od zdravotních pojišťoven. Pro letošní rok, kdy se mají platby opět zvýšit, očekává, že o to bude zisk na konci roku vyšší, řekl novinářům jednatel společnosti Nemos David Soukup. 

"V sokolovské nemocnici jsme se potýkali s historickým negativním hospodařením, ale původně jsme čekali, že rok 2013 bude už v černých číslech. Pak ale přišla úhradová vyhláška," konstatoval Soukup. Pro nemocnice to znamenalo propad v příjmech asi o 30 milionů korun v Sokolově a deset milionů v Ostrově. I tak se ale podařilo díky úsporným opatřením skončit nakonec v zisku. 
    
Na celkovém zisku kolem deseti milionů, který ještě musí potvrdit audit, se podílela sokolovská nemocnice zhruba dvěma miliony, přes sedm milionů vyprodukovala nemocnice v Ostrově. 
    
Hlavně v Sokolově pocítili dopady nižších příjmů i zaměstnanci, když vedení nemocnice muselo v dubnu snížit platy o sedm procent. To ale ušetřilo asi 700.000 korun měsíčně na nákladech. 
    
Obě nemocnice letos čekají významné investice. V Sokolově bude Karlovarský kraj, který je vlastníkem areálu, pokračovat v investicích do rekonstrukcí budov za 50 milionů korun. Dalších asi 18 milionů korun se přesune z loňského roku. 
    
Partner Nemosu, společnost Sokolovská uhelná, chce letos začít stavět parkovací dům v nemocnici v Sokolově a pomůže i s rekonstrukcí ambulancí za asi 18 milionů korun. 
    
Ostrovská nemocnice požádala o dotaci na rekonstrukci pavilonu B, kam by se měla přemístit rehabilitace a psychiatrické oddělení. Investice má stát asi 150 milionů korun. "Pokud bychom dotaci nedostali, zřejmě bychom rekonstrukci prováděli postupně a v menších krocích v následujících letech," dodal Soukup. 
    
Další 80 milionů korun by mohly nemocnice v Sokolově a Ostrově dostat na nákup přístrojů. Stejně jako rekonstrukce pavilonu B by šlo o dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad. 
 
zdroj: ČTK