Sedmihektarovou zónu vybudoval Chodov už v roce 1995. Působí tam hlavně dvě nadnárodní firmy - SKF Lincoln, výrobce mazacích systémů, a KH-Cetto, producent plastových ovládacích prvků automobilů. SKF Lincoln, který minulý týden zdvojnásobil výrobní a skladovací plochu, už zaměstnává 380 lidí a plánuje jich 500. KH-Cetto s 240 lidmi také intenzivně pracuje na projektu nové haly, kterou by měl postavit příští rok a zaměstnat dalších 200 lidí. "Podnik, který dodává VW, Mercedesu a BMW, plánuje cílový stav 500 až 600 lidí," řekl starosta. V zóně jsou dále výrobce plastových oken Wiro-plast, místní Stav-elektro a STK.
Zóna už se nemá kam rozrůst, protože sousední pozemky jsou v majetku soukromníků a města Lokte. Navíc ani územní plán Chodova s masivním rozšiřováním nepočítá. "S tím bychom si uměli poradit. Ale zatím neumíme nabídnout pracovní síly," uvedl starosta. Firmy nyní chtějí okamžitě kolem 150 lidí, hlavně strojařů, ale hodně i ženy. V Chodově se podle starosty dá vydělat "rukama víc než hlavou".
Kromě nedostatku lidí rostou v okolí nové průmyslové zóny. Jde například o Novém Sedlo. "Podpořil bych ji, protože je přes kopec," řekl Pizinger. Chodov už proto neplánuje zabírat nové plochy pro průmysl, ale bude se snažit ve spolupráci s okolními městy a obcemi naplnit jejich volné plochy. Novou zónu plánuje také Sokolov.
"Pokud k nám přijde nový investor, tak já mu nyní nemohou nabídnout žádné plochy. Rád ho nakontaktuji na Nové Sedlo a jednání zprostředkuji, protože to beru jako regionální zodpovědnost," uvedl starosta.
Chodov chce ještě využít brownfieldy ve městě, například u nádraží, kam chce umístit živnostníky a jedná o odkupu majetku drah. V soukromém areálu Chodosu je asi deset hektarů volných ploch.
zdroj: ČTK