Policie stíhá bývalou starostku ze Sokolovska za podvod a úplatky

Bývalou starostku Krásna na Sokolovsku začala stíhat hospodářská kriminální policie. Ženu policisté obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby, z porušení povinnosti při správě cizího majetku, z podvodu a z přijetí úplatku. Policie v případu obvinila tři lidi. Partnera bývalé starostky viní z podílnictví a jednatele soukromé firmy z podplácení. Starostce za přijetí úplatku hrozí až desetileté vězení, řekla ČTK policejní mluvčí Kateřina Böhmová. 

Obviněnou je bývalá starostka Krásna Lenka Sidorjaková, která to  ČTK potvrdila. Obvinění ale odmítla. Je podle ní nesmyslné, účelové a je vedeno snahou diskreditovat ji před letošními komunálními volbami. 
    
Sidorjaková je podezřelá z toho, že jako starostka v letech 2007 až 2010 dávala přednost při různých rekonstrukcích pro město jedné firmě. "Uzavřené smlouvy pro město měly být nadhodnocené a předražené. Úplatkem pro starostku pak měla být rekonstrukce topného systému v rodinném domě, kde bydlí s partnerem, který si od kriminalistů vyslechl obvinění z podílnictví," uvedla policejní mluvčí. Sidorjaková tvrdí, že důvodu obvinění nerozumí, neboť všechny dotyčné smlouvy řádně schválilo zastupitelstvo města. 
    
Bývalá starostka také podle policie uzavírala nevýhodné smlouvy a předražené dohody o provedení práce na rozvoj kulturní spolupráce města s německým partnerem. Smlouvy prý uzavírala svým jménem nebo také zfalšovala podpis svého zástupce. "Tato spolupráce se však zřejmě nikdy neuskutečnila. Vyplacené prostředky na tyto akce jsou vyčísleny téměř na 120.000 korun, které měly skončit na soukromých účtech," řekla Böhmová. Bývalá starostka je podezřelá, že město poškodila celkem o 360.000 korun. 
    
Starosta Krásna Miroslav Kirejev ČTK řekl, že současné obvinění je už druhé, kterému bývalá starostka čelí. První její obvinění už řeší soud. Kirejev očekává, že další obvinění Sidorjakové budou ještě následovat. "Zjistilo se, že k té trestné činnosti tam docházelo v podstatně větším rozsahu, než je první obvinění. Je to tragédie, že se politik, nebo člověk, který dostal tolik hlasů v minulém volebním období, takhle choval. Já to mohu zhodnotit jen svými slovy, že bývalá starostka si z toho města, z rozpočtu udělala soukromý byznys," řekl Kirejev. 
    
Sidorjaková k tomu řekla, že současné vedení města se ji snaží za každou cenu zdiskreditovat. "Celé čtyři roky nedělají nic jiného, než mě špiní, pomlouvají a snaží se celé čtyři roky připravit něco, co by mi zabránilo vykonávat veřejnou funkci," řekla. Také současný starosta podle ní před časem čelil obvinění ze zneužití pravomoci. Škoda vzniklá městu za zakázku, která nebyla schválena zastupitelstvem, byla vyčíslena na půl milionu korun, státní zástupce ale obvinění stáhnul, řekla Sidorjaková, která je nyní se svým mužem opoziční zastupitelkou města. 
    
Za podplácení může soud obviněného jednatele firmy poslat až na šest let do vězení a za podílnictví hrozí partnerovi bývalé starostky až čtyři roky vězení. 
 
zdroj: ČTK