Právě se nacházíte:

Najděte si nájem snů

Kdyby letos vznikl film s názvem „Po čem Češi touží aneb bydlet ve vlastním“, bylo by to žánrově napínavé drama. Zápletku na cestě za vysněným vlastním bydlením komplikuje zdražení hypoték, které vyšponovaly nejen rostoucí ceny samotných nemovitostí, ale také skokové zvýšení úrokových sazeb tuzemských bank. Cenovka za bydlení v Česku rostla poslední rok opravdu vysokým tempem. Pomyslným „sbohem“ snu o vlastním bydlení se stane duben 2022, kdy na domácnosti dopadne psychologický a časem i praktický efekt opatření ČNB, kvůli kterému budou hypotéky nejhůře dostupné za posledních 15 let.

V Praze, Středočeském kraji nebo Jihomoravském kraji padají cenové rekordy za čtvereční metr, poptávka se tedy přemisťuje z nejdražších lokalit do dalších krajů. Řada domácností ale již narazila na své finanční limity a koupě bytu nebo domu je mimo jejich možnosti. Tradiční česká představa o nemovitosti v osobním vlastnictví jako jediném způsobu rodinného bydlení tak dostává trhliny. Řešení ale nabízí pronájem. Česká republika sice patří k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení v Evropě, ale u našich německých nebo rakouských sousedů bydlí v nájmu téměř polovina obyvatel.

Nájemní bydlení nebo cesta z města?

Pokud se rozhodnete hledat nájemní bydlení, nezapomeňte, že nejste sami. Data digitální realitní služby Bezrealitky a realitní služby Maxima Reality potvrzují, že se počet zájemců o pronájem se koncem roku zvýšil oproti předchozím obdobím dvojnásobně. Zájemci o nové bydlení totiž často stojí před Sofiinou volbou. Buď si pořídit vlastní nemovitost v odlehlejší lokalitě a strávit nezanedbatelnou část svého volného času přesunem do zaměstnání v metropoli. Nebo zvolit kompromis a najít si pronájem v místě, které sníží ztrátový dojezdový čas a kvalitně pokryje potřeby bydlení domácnosti. Přestože má nájemní bydlení u nás nevelkou tradici a pověst spíše dočasného řešení, tato volba může mít i řadu výhod.

„Bydlet v nájmu může být v celé řadě případů výrazně komfortnější, než platit ‚na knop‘ hypotéku za nemovitost, která má k vysněnému bydlení daleko. Naopak – bydlením v nájmu si můžete splnit sen o bydlení v bytě, který byste si v životě nekoupili,“ vysvětluje Hendrik Meyer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky. “Rozhodně není na místě brát nájem jako provizorium nebo dokonce jako věc, za kterou by se měl kdokoli stydět. Možnost pořídit si vlastní bydlení se letos poprvé vzdálí i dobře vydělávajícím domácnostem – takže v tom rozhodně nebudete sami.“

To potvrzuje i Vladimír Zuzák, ředitel realitní kanceláře Maxima Reality.

„Hlad po nájmech bude jedním z horkých trendů letošního roku. Podepsání nájemní smlouvy řeší klientům nejenom finanční problém, který před ně postavily nedostupné hypotéky. Oceňují také, že jim odpadnou starosti spojené s údržbou nemovitosti a zákonnými povinnostmi, které leží na bedrech majitele. Pokud si správně vyberou, nemusí být přechod do nájmu druhořadá volba, ale životní styl, kde budou za slušnou cenu kvalitně bydlet a zjednoduší si život,“ vypočítává Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Několik tipů, jak hledat nájmy jako profesionál

Při hledání vysněného bytu k pronájmu jde o čas. Počet zájemců, kteří hledají svůj nový domov, se na konci roku zdvojnásobil. Výhledově půjdou ceny kvůli inflaci a rostoucím energiím nahoru, takže na kvalitní nabídky bude přetlak a bude potřeba jednat rychle. Jak na to a na co si dát pozor?

UJASNĚTE SI, CO CHCETE. Je to trochu jako navolení avatara v počítačové hře. Chceme, aby cestoval do práce 30 nebo 60 minut? Potřebujeme, aby měl u bytu garážové stání? Je pro něj stěžejní, aby byl napojený na parkovou zeleň nebo cyklostezky? Je za vyšší počet bodů extra pracovna pro práci z domova? Nebojte se pracovat s bodováním a udělat si z toho hru, jejíž výsledek rozhodně o vašem budoucím životním stylu.

Profi tip: Myslete na to, že zajímavé objevy nabízejí i lokality mimo metropoli. Z bytu ve Středočeském kraji s rychlým napojením na železnici nebo příměstský autobus se za lepší měsíční peníz můžete dostat do centra dění rychleji než z Černého Mostu.

ROZHLASTE, ŽE HLEDÁTE. Stejně jako s těmi nejlepšími pracovními pozicemi, i nejlukrativnější byty k pronájmu se na oficiální trh ani nedostanou. Budete překvapeni, že možná ve své síti přátel najdete někoho, kdo pronajímá a ocení známou spolehlivou tvář. I tady se ale vyplatí uzavřít oficiální smlouvu, která ošetří práva a povinnosti obou stran.

NASAĎTE HLÍDACÍHO PSA. Využijte jednoduchý nástroj, který vám pomůže rychleji najít bydlení. Od zveřejnění zajímavé nabídky uběhnou často pouhé minuty, než nedočkaví zájemci o prohlídku kontaktují realitního makléře nebo majitele. Nechte si zasílat na e-mail nejnovější nabídky, ať vám nic neunikne. Pokud vás už nějaká nabídka zaujme, nebo potřebujete informace k doptání, nespoléhejte na e-mail, ale volejte.

POHLÍDEJTE SI ENERGIE. Vzhledem k dnešní rozjitřené situaci na energetickém trhu dejte pozor na výši záloh energií, které tvoří podstatnou část nájmu. Výhledově půjdou nahoru plyn i elektřina, takže je důležité si pohlídat, v jaké energetické třídě se byt nachází. Topná sezona je v plném proudu a vy se vyhnete nepříjemnému překvapení, že protopíte výplatu. Každý majitel by vám měl doložnit takzvaný energetický štítek. Ty nejúspornější byty pak hledejte v kategorii A až C.

BUĎTE NEJLEPŠÍ KANDIDÁTI. Ač to zní nefér, misky vah jsou lehce nakloněny k majitelům nemovitostí, kteří si mohou vybírat. V případě atraktivní nabídky až z deseti nebo patnácti zájemců. Průměrný byt k pronájmu zmizí i se zajištěním formalit z trhu za tři týdny. Na prohlídku proto choďte s doklady, pomůže i dobrozdání z posledního nájmu. A buďte případně připravení na místě složit adekvátní zálohu. Ta se obvykle pohybuje na minimálně 50 % měsíčního nájmu.

Profi tip: „Řada pronajímatelů ocení, když budete schopni doložit, že jste dobrý nájemník. Pomůže zpráva od předchozího majitele, že platíte včas a potvrzení o bezdlužnosti, u cizinců příslušné pracovní povolení. Neberte to jako nic drzého, dívejte se na to empaticky očima druhé strany. Jako pronajímatel byste také ocenili spolehlivého nájemníka, který nebude mít problém s placením a bude se o byt dobře starat,“ uzavírá Vladimír Zuzák. 

PODEPIŠTE KLIDNĚ NA DÁLKU. Dnes už není problém podepsat konečnou nájemní smlouvu online. Pokud jste tedy byt prohlédli, líbil se vám a jste spokojení s podmínkami, nemusíte se už znova scházet jen kvůli jedinému podpisu.

„Na Bezrealitky je například možné velice jednoduše podepsat obě strany takzvaným prostým elektronickým podpisem, aniž by bylo třeba instalovat jakoukoli aplikaci nebo certifikát. Podpis smlouvy probíhá prostřednictvím online formuláře, do kterého je nutné zadat jméno, rodné číslo a číslo dokladu totožnosti. Formulář lze obratem odeslat formou e-mailového avíza protistraně, která ho obdrží již podepsaný. Samotný podpis i vygenerování smlouvy je doslova otázkou vteřin,“ přibližuje Hendrik Meyer.