Na Bublavě si po sto letech zopakovali závod na dřevěných lyžích

V retro oblečení a s dřevěnými lyžemi a hůlkami vyrazila včera asi dvacítka nadšenců na Bublavě na veřejný běh ke 100. výročí prvních zimních sportovních her na Bublavě. Kvůli nedostatku sněhu ale většinu tratě účastníci nesli lyže na ramenou. 

První zimní sportovní hry se na Bublavě odehrály 22. února 1914 a pořádal je spolek Lassalia Schwaderbach. "Skládaly se ze skoků, běhu a sjezdu. Tak jsme si řekli, že uspořádáme k výročí závod. Původně jsme si říkali, že vyzkoušíme, jak to bylo před sto lety náročné, ale protože není sníh, trať jsme zkrátili," řekl ČTK ředitel závodu Zdeněk Fridrich. 
    
Místo 15 kilometrů tak závodníci vyrazili jen na čtyřkilometrovou cestu. Asi polovina z ní vedla na sněhu. Přesto nechyběla ani krátká sjezdová trať se slalomem. 
    
Účastníci si přinesli staré dřevěné lyže s pružinovým nebo řemínkovým vázáním, do kterých nebylo třeba mít lyžařské boty. "Lyže jsem sháněl asi pět let. Nakonec jsem je koupil v hospodě, asi za dvě piva. Zatím jsem je na sobě ještě neměl," řekl ČTK Tomáš Koudelka, který na závody přijel z Chebu. 
    
Závody v historickém stylu měl původně doprovodit i opravdový závod. Protože ale není sníh, nakonec se nekonal. 
 
zdroj: ČTK