Kraslice odložily rozhodnutí o vzniku městské policie

Zastupitelé Kraslic na Sokolovsku dnes odložili rozhodnutí o zřízení městské policie. Městskou pokladnu by podle předkladatelů stálo její zřízení přes 500.000 korun a 1,6 milionu korun pak roční provoz. Vznik městské policie navrhnuli zástupci strany Otevřená radnice. Uvažovalo se o ní už v minulosti. 

Podle místostarosty Kraslic Otakar Miky (Otevřená radnice) by město takové náklady uneslo. "Byl tu argument, že Kraslice jsou relativně bezpečné město. Strážníci by přispěli k tomu, aby to tak zůstalo," míní Mika. "Není možné chtít, aby občané sami vyžadovali dodržování pořádku. Pokud někoho, kdo na ulici nadává, oslovíte, tak se dočkáte ještě horších nadávek," řekl Mika. 
    
Zastupitelé ale nakonec dali přednost tomu, aby se ještě před rozhodnutím zastupitelé sešli na veřejném shromáždění s obyvateli města a předložili jim výhody i nevýhody zřízení městské policie. 
    
Podle zastupitelky Pavlíny Poledňákové (nez.) by zřízení městské policie sice každý uvítal, ale je to závazek vysokých nákladů do budoucna. Podle Rudolfa Junghanse (Volba pro město) ale nebude možné ve čtyřech lidech plnit službu, kterou od městské policie lidé očekávají. 
    
Starosta Zdeněk Brantl (nez.) řekl, že sám není stoprocentně přesvědčený o tom, jestli městskou policii zřídit, nebo ne. "Na jednu stranu lidé od nás očekávají, že jim zajistíme zvýšení pocitu bezpečnosti, ale bude to znamenat odložení některých věcí, které jsme plánovali," uvedl. 
    
Podle velitele městské policie v Sokolově Petra Kubise výhodou městské policie je, že ji úkoluje město, což u republikové policie není možné. Strážníci také mohou plnit další funkce, zejména preventivní, které kriminalitě předcházejí, řekl Kubis kraslickým zastupitelům, kteří ho na své jednání pozvali. 
    
Kraslice se v posledních letech potýkají s nárůstem sociálních problémů. Ve městě je vyšší nezaměstnanost a nedostatek práce, přibývá drobné kriminality a vandalství. Ve městě se nedávno konala demonstrace pravicových extremistů. Právě kvůli těmto problémům by měli strážníci ve městě působit. 
 
zdroj: ČTK