Kraje mají na dosah 13 miliard na opravu silnic nižších tříd

Kraje České republiky mají možnost získat 13 miliard korun na opravy silnic druhé a třetí třídy. Na úterním jednání rady Asociace krajů ČR (AKČR) v Sokolově to řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Rozhodnutí podle ní může padnout během několika dnů, maximálně týdnů. Peníze na silnice by mohly jít z Operačního programu Životní prostředí, který má potíže s čerpáním dotací z Evropské unie.

Jourová uvedla, že s ministrem dopravy Antonínem Prachařem a místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem (oba ANO) bude o přesunu peněz na krajské silnice jednat ve středu. "Požádala jsem o podklady, jak jsou kraje připraveny projekčně pro případné rychlé profinancování těch 13 miliard, které, pokud se nám nepodaří profinancovat do těchto akcí, tak se nám podaří profinancovat jen těžko," řekla Jourová. 
    
Peníze z Evropské unie, které jsou určeny pro program Životní prostředí, by se zřejmě nepodařilo vyčerpat. Kdyby Brusel souhlasil, mohly by ale být použity na zlepšení životního prostředí opravami silnic nižších tříd. Nebylo by tak třeba je převádět do jiného program, což už ani není možné. 
    
Podle předsedy rady AKČR Michala Haška je stav krajských silnic tristní. "Je to výjimečná příležitost. Kraje jsou s projekty připraveny. Podklady dáváme dohromady a máme konkrétní projekty v jednotlivých krajích, kde vycházíme z připravenosti jednotlivých krajských správ silnic," uvedl. 
    
Například podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) by kraj potřeboval na opravy svých silnic nižších tříd asi čtyři miliardy korun. "Při použitelném rozpočtu kolem 1,7 miliardy to není reálné," dodal Novotný. 
    
Karlovarský kraj získal jen na opravy silnic stovky milionů z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Všechny potřeby ale program ani zdaleka nepokryl. Z celkového balíku 13 miliard by tak mohl získat dalších 800 milionů korun.
 
zdroj: ČTK