Koncem srpna přijdou do kin Hřebejkovy Líbánky

Domácí kinematografii zastupuje v hlavní soutěži film Jana Hřebejka Líbánky, který natočil podle scénáře Petra Jarchovského. Vrátili se v něm k vztahovému dramatu reflektujícímu současnost s připomínkou minulosti. Na slavnostním uvedení ve Velkém sále Thermalu dnes večer však představitelka hlavní role Aňa Geislerová chyběla - v pátek porodila syna Maxe.

Snímek tvůrci označují za závěrečný díl trilogie zahájené Kawasakiho růži a rozvinuté v Nevinnosti. "Mluvili jsme o tom proto, aby diváci věděli, co mohou čekat," vysvětlil Hřebejk, který je karlovarským držitelem Zvláštní ceny poroty 2006 za Krásku v nesnázích. S natáčením začal loni v srpnu a pokračoval ve dlouholeté spolupráci s Jarchovským.
 
Geislerová hraje v Líbánkách roli Terezy a ve svůj svatební den se musí vyrovnat se situací, která může ovlivnit její právě začínající manželství i celý další život. Nevěsta a ženich Radim, ztvárněný Stanislavem Majerem, tvoří půvabný pár; oba však už prošli neúspěšným manželstvím. Jsou odhodláni zkusit to znovu a přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. Na svatební hostině se však náhle objeví nezvaný host.
 
Podle Hřebejka je tento snímek cenný v tom, že jeho zápletka není nijak výlučná. Snažili se natáčet chronologicky, což hercům vyhovovalo. Hudbu složil Aleš Březina, režisér po něm prý chtěl jemný doprovod kytary a piána. "Točili jsme digitálně a nemuseli se starat o množství materiálu. Už to, že mohu natočit i zkoušku a dělat dlouhé záběry, bylo báječné a změnilo způsob práce," dodal režisér, který Geislerovou obsadil do svého filmu už počtvrté.
 
"Věděl jsem, že ve scénáři mám dlouhý dopis, který někdo čte se sklopenýma očima. Navíc říká něco, co v tu chvíli divák už ví. Věděl jsem, že aby to někdo zahrál tak, že to bude vrchol filmu, musí to být herec této úrovně," poznamenal. Podle něj to není v tom, že by ho Geislerová překvapovala. "Ona prostě tu roli stvoří," dodal s tím, že si herečka dobře rozumí s Jarchovského scénáři.
 
Film vznikl v koprodukci se Slovenskem, v kinech se objeví od 22. srpna.
 
zdroj: ČTK