Koalice ve městech v Karlovarském kraji dostávají jasnější podobu

Jasnější podobu získávají koalice ve většině větších městech v Karlovarském kraji. Téměř domluvena je koalice v Karlových Varech i Sokolově, naopak v Chebu se stále ještě jedná a jisté není zatím nic, zjistila ČTK.

V Karlových Varech, kde volby vyhrála Karlovarská občanská alternativa (KOA), je už domluveno rozdělení míst v devítičlenné radě. V ní budou mít čtyři křesla KOA, tři ANO a dvě Karlovaráci.
 
Jednání o konečné podobě koaliční smlouvy a programového prohlášení se ale zadrhlo. "Vyskytla se diskuse nad jedním ustanovením koaliční smlouvy, kde se dosud nepodařilo dosáhnout shody. Došlo k dohodě, že bude dané téma projednáno nejdříve uvnitř jednotlivých subjektů," sdělil ČTK primátor a lídr KOA Petr Kulhánek.
 
V Sokolově se vítězná ČSSD spojí s ANO a Hnutím za Sokolov (ODS a nezávislí). Tři členové rady budou z ČSSD, tři z ANO, dva z Hnutí za Sokolov. Jedno místo v radě chce koalice nabídnout zástupci opozičních stran. Podobu rady, včetně toho, že starostou bude Jan Picka (ČSSD), místostarosty Renata Oulehlová (ANO) a Karel Jakobec (ODS), dnes stvrdili zástupci stran podpisem koaliční smlouvy. Podle lídra ČSSD Jana Picky se nyní jedná o programových shodách.
 
V Chebu volby vyhrála Volba pro město (VPM) - ALTERNATIVA, která by ráda širokou koalici sestavenou z pěti stran VPM, ANO, ČSSD, Koalice pro Cheb a Svobodných. Jenže shoda na personálním obsazení vedení města zatím není. Stále je tak ještě možný vznik koalice i bez VPM. Její základ by mohla tvořit dohoda ČSSD s KSČM s přibráním dalších partnerů.
 
V Mariánských Lázních se skládá koalice vítězné České pirátské strany a hnutí ANO. K potřebné většině v zastupitelstvu ale musí ještě najít další partnery z jiných stran. Problémem je, že ve městě voliči rozdali hlasy tak, že se do zastupitelstva dostalo deset stran, osm z nich ale jen s jedním nebo dvěma mandáty.
 
Ve Františkových Lázních vytvoří koalici sdružení PRO - Poctivě, Rozumně, Odpovědně a Alternativa pro Frantovky. Dosavadní starosta Ivo Mlátilík, jehož Sdružení místních má nově v 11členném zastupitelstvu jen čtyři zástupce, tak zřejmě zamíří do opozice.
 
V Ostrově zřejmě zůstane v čele města ČSSD. Ve volbách posílila a má osm z 21 zastupitelů. Podle starosty a lídra kandidátky ČSSD Pavla Čekana může ČSSD mít i menšinovou vládu v zastupitelstvu s tichou podporou jiných stran, stejně jako dosud, nebo se dohodne s některým partnerem. Nabízí se například Ostrováci, kteří mají tři mandáty, a zajistili by tak koalici většinu.
 
Na krajský soud v Plzni došly podle aktuálních informací z Karlovarského kraje dvě stížnosti na průběh voleb. Jedna je z Nebanic, kde vznikla chyba při počítání hlasů, ale vzhledem k tomu, že tam kandidovala jedna strana, na výsledku voleb to nic nemění. Druhá stížnost došla ze Stanovic na Karlovarsku. Čeho se týká, ale soud neupřesnil.
 
zdroj: ČTK