Karlovarský kraj schválil stipendia pro vysokoškoláky

Napříč stranami dnes zastupitelé Karlovarského kraje schválili krajský stipendijní program, který má přitáhnout do kraje vysokoškoláky. Program nabízí 24.000 korun za akademický rok, pokud student po skončení školy bude pracovat nebo podnikat v kraji, a to stejně dlouho, jako pobíral stipendium. 

Podle hejtmanova náměstka Václava Sloupa (KSČM) pilotní program nebude mít žádná oborová omezení. "Chceme si ověřit, jaký bude zájem. Do budoucna bychom chtěli vytvořit fond, do kterého budou přispívat i zaměstnavatelé. Ti by si tak mohli takto zajišťovat odborníky," řekl ČTK Sloup. 
    
Program zatím počítá s 25 studenty, kteří by mohli být podpořeni. V prvním roce by to znamenalo výdaje 600.000 korun,, v dalším 1,2 milionu a 2,4 milionu korun po čtyřech letech. To ale v případě, že o něj bude zájem. 
    
Zastupitelka Věra Bartůňková (KSČM) se domnívá, že vzhledem k tomu, že kraj nemůže studentům po škole zajistit pracovní místa, nebude o stipendium zájem. "Protože by peníze museli vracet," dodala Bartůňková. 
    
Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) je právě to, že kraj nemůže zajistit práci, slabinou programu. "To kraj bez spolupráce s podnikateli není schopen," připustil. Právě proto podle něj bude nutné do programu firmy a hospodářskou komoru postupně zapojit. 
    
Návrh stipendijního programu Karlovarského kraje vychází z obdobného programu Ústeckého kraje, který funguje už několik let. Stipendium bude poskytováno od druhého ročníku vysoké školy po uzavření smlouvy maximálně na čtyři akademické roky nebo maximálně na dva akademické roky u bakalářského studijního programu a navazujícího magisterského studijního programu. 
    
V současné době jsou pravidla nastavena tak, že je možný souběh stipendia z rozpočtu Karlovarského kraje a stipendia vypláceného budoucím zaměstnavatelem na základě jiné smlouvy. Po čtyřech letech od zahájení programu kraj provede analýzu, co přinesl. 
 
zdroj: ČTK