Karlovarský hejtman a poslanec Novotný si nechává obě funkce

Poslanec a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) si ponechá obě funkce. Oznámil to na dnešním jednání krajského karlovarského zastupitelstva. Vedení sociálních demokratů je proti kumulaci funkcí a doporučovalo hejtmanům, kteří jsou zároveň poslanci, aby se rozhodli pro jednu. Týkalo se to pěti sociálně demokratických hejtmanů. Rozhodnutí zatím neoznámil jen vysočinský hejtman Jiří Běhounek. 

Novotný považuje požadavek, aby si hejtmani s poslaneckým mandátem vybrali jednu z funkcí, za diskriminaci. Dlouhodobě tvrdí, že souběh funkcí je pro kraj výhodou, protože mu umožňuje snadněji jednat s poslanci a ministry. Čelní představitelé ČSSD připustili, že strana nemá způsob, jak své hejtmany k výběru jen jedné funkce donutit. 
    
Z hejtmanů ČSSD se poslaneckého mandátu ke konci března vzdal jihočeský Jiří Zimola a odchod ze Sněmovny ve středu oznámil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek své rozhodnutí oznámí v pátek v tiskové zprávě. Milan Chovanec se už dříve vzdal funkce plzeňského hejtmana, stal se ministrem vnitra. 
 
zdroj: ČTK