Jindřichovice by se za rok mohly dočkat dalších větrníků

Společnost Windenergie je blízko dohodě se společností ČEPS o připojení dalších větrných elektráren, které by měly stát u Jindřichovic na Sokolovsku. Pokud se podaří dojednat připojení do rozvodné sítě, čtyři současné elektrárny by mohlo postupně doplnit dalších sedm, řekl dnes ČTK zástupce Windenergie Rudolf Kreisinger. 

Stavbu dalších větrníků by přivítala i obec. Podle starostky Jindřichovic Anny Polívkové jsou už nyní příjmy malé obce z větrníků takové, že stačí na splácení úvěru na stavbu kanalizace v obci. "Celkově splácíme za úvěr 743.000 ročně. Z toho 460.000 nám zaplatí firma z větrných elektráren, zbytek je výdělek z obecních lesů," doplnila Polívková. 
    
Vzhledem k tomu, že životnost elektráren má být 20 až 25 let a úvěr obec zaplatí za deset let, příjmy z větrných elektráren mohou sloužit pro další investice obce. 
    
Rozšíření větrného parku u Jindřichovic zatím brání omezená kapacita rozvodné sítě v Karlovarském kraji. Podle Kreisingera má rozvodna na Vítkově u Sokolova, kterou prochází elektřina z elektrárny ČEZ v Tisové i z elektrárny Sokolovské uhelné ve Vřesové, omezenou kapacitu a připojování dalších zdrojů je zdlouhavé. "Pokud bychom se na připojení dohodli, mohly by další elektrárny stát příští rok," dodal Kreisinger. 
    
Společnost Winenergie plánuje v Karlovarském kraji postavit ještě větrné elektrárny v Krásném Údolí. Tam by mohlo stát až šest větrníků, každý o výkonu 3MW. Tam ale ještě probíhá řízení o vlivu na životní prostředí. 
 
zdroj: ČTK