Hejtman Karlovarského kraje Novotný skončí 11. února

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) odejde z čela kraje k 11. únoru. Oznámil to krajským zastupitelům. Zůstane dál poslancem. Kdo by ho měl ve funkci hejtmana nahradit, zatím není jasné. Svoji kandidátku už navrhli koaliční komunisté, kteří nominovali první náměstkyni hejtmana Evu Valjentovou.

"Rád bych zůstal pracovat v koaliční radě, třeba jako neuvolněný radní," řekl Novotný.
 
Novotný oznámil svou rezignaci v listopadu po jednání ČSSD z Karlovarska. Tamní sociální demokraté ho vyzvali, aby si vybral mezi funkcí hejtmana a poslance. Podobné usnesení ale už před časem přijali i sociální demokraté na Chebsku. Vedení ČSSD hejtmanům, kteří jsou zároveň poslanci, doporučilo, aby se rozhodli pro jednu funkci už po loňských sněmovních volbách. Týkalo se to pěti sociálnědemokratických hejtmanů. Jediným hejtmanem, který si ponechal obě funkce, nyní zůstává Jiří Běhounek z Kraje Vysočina.
 
O tom, kdo by mohl Novotného v čele kraje vystřídat, by mohla v sobotu rozhodnout krajská konference ČSSD. Někteří členové ČSSD ale ČTK řekli, že je možné, že ani v sobotu konkrétní jméno nepadne. "Je možné, že se dohodneme na nějakém kandidátovi nebo kandidátech, ale musíme jeho jméno ještě projednat s koaličním partnerem. Nechceme navrhnout někoho, kdo by byl pro KSČM nepřijatelný," řekl krajský předseda ČSSD Miloslav Čermák. Dodal, že ČSSD si chce post hejtmana udržet.
 
Jeden z možných kandidátů, hejtmanův náměstek Martin Havel z ČSSD, o funkci zájem nemá. Další náměstek Petr Navrátil se stal starostou Chebu a své krajské funkce chce spíše utlumit. V zákulisí se mluví i o bývalém krajském předsedovi ČSSD Jakubu Pánikovi. Pro některé je však nepřijatelný, například kvůli tomu, že byl vyšetřován, byť neobviněn, v kauze projektů Regionálního operačního programu Severozápad.
 
Podle Novotného si ČSSD na Karlovarsku spíše řešila vlastní neúspěch v komunálních volbách. Několikrát řekl, že byla připravena i varianta, že pokud by se vzdal funkce poslance, stejně by za čas o hejtmanské křeslo přišel.
 
V Karlovarském kraji vládne koalice vítězné KSČM a ČSSD, která byla ve volbách druhá. V krajském 45členném zastupitelstvu má KSČM 14 křesel, ČSSD 13, opoziční ODS má pět mandátů, stejně jako Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí, po čtyřech mandátech získaly ALTERNATIVA a TOP 09 společně se STAN.
 
Podle koaliční smlouvy ČSSD a KSČM se má v polovině volebního období vyměnit poměr stran v radě ze 4:5 ve prospěch KSČM na 5:4 pro ČSSD.
 
zdroj: ČTK