Dobrovolníci z celého světa pomáhali i letos na hradě Hartenberg

Více než 60 mladých cizinců se letos zúčastnilo pravidelných dobrovolnických kempů na strážním hradě Hartenberg, jednom z nejstarších v ČR. Tyto kempy mají mezi dobrovolníky ze světa zvučné jméno a letos se konaly už počtrnácté. Kromě obnovy památky ze 13. století byly zaměřené na pomoc území, na projekty sociální, environmentální i archeologické. ČTK to řekl majitel Bedřich Loos, který kulturní památku koupil od agropodniku.

Na hradě, kde se za 13 let vystřídali dobrovolníci ze 60 zemí. Letos přijeli mladí z Keni, Kamerunu, Ázerbajdžánu, Tchaj-wanu, Ruska, Kanady, Bosny a Albánie pod záštitou neziskové organizace INEX-SDA. "Začali jsme koncem června a skončili včera," uvedl Loos. Letos na hradě obnovili severní cestu, terasy, připravili nádvoří na mši svatou, která tam byla letos po 68 letech podruhé tento čtvrtek, dále malovali a psali a projekty. Pracovali také na kapli, jejíž rekonstrukce podle snímků začala loni a bude trvat několik let. V letech 1985 až 1991 hrad několikrát vyhořel a vážně se uvažovalo o jeho demolici.
 
"Byla to vlastně hromada kamení. Ze začátku panovala skepse, zda ho má vůbec cenu obnovovat. Obrnili jsme se tím, že jsme řekli, že je to projekt na 174 let. Tahle myšlenka se hodně ujala mezi dobrovolníky a spatřují v tom velké motto i pro své životy," uvedl Loos.
 
Na hradě se za 13 let podařilo stabilizovat všechny části objektu, které byly v mnoha místech nebezpečné a hroutily se. Velký palác, který se po požárech kompletně zřítil, už má založenou novou severní zeď a vznikají tam nové klenby a prostory. Hotová je podlaha kaple ve druhém patře paláce. Stabilizované jsou části obvodových stěn. V přízemí už jsou klenby dokončené a je tam prostor pro prezentaci. Pracuje se na knihovně, kde pokračoval archeologický výzkum, pod podlahou jsou zbytky původních románských konstrukcí až z 11. století.
 
"Hrad je stále v torzálním stavu. Ekonomický přínos nenabízí. Je to prostředek k vyšším cílům, jich se snažíme dosáhnout. Vždy se propojí více aktivit dohromady," uvedl majitel. Ten se před 13 lety pustil do záchrany památky. "Postupně se stala jednou z velmi vyhledávaných základen studentského dobrovolnictví v Evropě," uvedl Loos. Občanské družení Hartenberg vytvořilo v místě komplexní dobrovolnickou základnu. Kromě základny nad hradem převzalo školu a starý špýchar.
 
Hrad je možné navštěvovat celoročně od 09:00 do 17:00. Včetně akcí jím projde 10.000 až 20.000 návštěvníků ročně. Každoročně se tam pořádá řada akcí, na dětské přichází 3500 lidí, což je maximální kapacita. Od loňska se tam pořádají mezinárodní fotbalové turnaje.
 
Za 13 let hrad získal podporu kolem deseti milionů korun. K tomu je nutné připočítat desetitisíce hodin práce zdarma. Letos dostal od ministerstva kultury 400.000 korun a přes 200.000 korun od kraje.
 
zdroj: ČTK