7 000 těžkých osudů. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Vážná nemoc, na první pohled nerozpoznatelná. Pomáhají Dobří andělé

Patnáctiletá Danielka ze Sokolova vypadá jako zdravá slečna, opak je však pravdou. „Dcera se potýká s cystickou fibrózou, nevyléčitelným onemocněním, projevujícím se zejména velmi častými infekcemi dýchacích cest a plic,“ vysvětluje její tatínek Jaroslav a pokračuje: „Několikrát denně musí rehabilitovat, inhalovat a užívat léky, protože má problémy se vstřebávání živin a vitamínů. Musí mít mimo jiné také vysokokalorickou stravu, protože by její denní energetický příjem měl být zhruba o 40 % vyšší než u zdravých vrstevníků. Bohužel nemoc ovlivňuje i délku života…“

Rehabilitace a další péče zaberou denně i několik hodin. Je třeba trénovat plíce a dodržovat přísné hygienické podmínky. Každé ráno je například potřeba dezinfikovat veškeré odpady. Stojatá voda totiž obsahuje bakterie, se kterými si snadno poradí plíce zdravého člověka, Danielčiny však ne, a mohlo by dojít k infekci. Nebezpečnou se pro pacienty proto stává i hlína nejen v květináčích, venkovní vodní plochy a podobně. Zajímavostí je, že se mezi sebou pacienti s cystickou fibrózou nemohou potkávat. Slané děti, jak se jim přezdívá kvůli tomu, že mají až pětkrát slanější pot než ostatní, by se mohly vzájemně nakazit nebezpečnými bakteriemi, které se jim usazují v plicích. Třikrát až čtyřikrát ročně dojíždí Danielka do pražské Fakultní nemocnice v Motole, kde je hospitalizovaná na týden až dva a podstupuje důkladnější léčbu - očištění plic od usazených bakterií. 

Péče o Danielku s sebou nese i mnoho nákladů. Ať už se jedná o lázeňské pobyty, rehabilitační či inhalační pomůcky, doplatky na léky, doplňky stravy nebo například i vysokou spotřebu papírových kapesníků. Měsíčně se tak jedná o tisíce korun. Lékaři navíc nemocným doporučují častý pobyt na horách či u moře, který prospívá k pročištění dýchacího ústrojí. S úhradou nákladů spojených s léčbou Danielce a její rodině pomáhají pravidelně dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Dobrým andělům bychom chtěli hlavně poděkovat za úsměv na tváři Danielky. Její léčba je čím dál náročnější, jak se onemocnění postupně zhoršuje, a rádi bychom jí dopřáli vše, co je v rámci možností pacienta s cystickou fibrózou možné. Pro její vnitřní klid, který je velmi důležitý. Děkujeme,“ dodává pan Jaroslav.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“