Škole v Africe může pomoci kdokoliv

V těchto dnech probíhá v našem regionu charitativní sbírka pro Afriku.

Až do 5. prosince může pomoci i veřejnost. Pak všechny dary předají organizátoři sbírky osobně lidem v Africe. Předmětem sbírky jsou školní a sportovní materiály a finanční prostředky na výstavbu základní školy Lusanja v Ugandě.

Organizátoři sbírky, a nejen oni, zastávají názor, že bez základního vzdělání máme velice malou šanci být v budoucnu úspěšní nebo žít plnohodnotný život. Proto se zaměřili na tuto oblast. Iniciátorkou akce je Martina Gebauerová, která letí 6. prosince do Ugandy podpořit a stát se součástí projektu Change Tomorrow. Před cestou se rozhodla uspořádat charitativní sbírku primárně sportovních a školních potřeb a financí na výstavbu školy, která je pro tuto chvíli plně v provozu, i když stále ještě není dokončena.

A proč vlastně Uganda? „Je to země plná kontrastů a barev, a přestože je místní příroda rájem na zemi, patří Uganda mezi 50 nejchudších zemí světa. To nejkrásnější na Ugandě je to, že místní lidé jsou přes všechnu chudobu šťastní a stále v sobě nosí naději. Organizace Chang Tomorrow se rozhodla naději proměnit v realitu a zajistit dětem kvalitní vzdělání v podobě školených učitelů, nových školních pomůcek nebo hraní nových sportovních her. Vytvořit místo, kde se děti cítí bezpečně a každé ráno vstávají s úsměvem a chutí učit se něco nového,“ říká Dana Matějů, zakladatelka organizace Change Tomorrow.

Do akce se zapojilo město Sokolov, FK Baník Sokolov, Městská knihovna Sokolov, MDK Sokolov, mateřská škola Kosmonautů a obecní úřad a knihovna Královské Poříčí.

Na transparentní účet vedený u FIO Banky, číslo 2001511880/2010, začaly pomalu přibývat první vybrané finance, které můžete stále posílat.

„Darovat mohou lidé školní potřeby, jako barevné papíry, vodové barvy, psací potřeby všech druhů, sešity či učební materiály v angličtině. Ze sportovní oblasti jsou to fotbalové, volejbalové či basketbalové míče anebo sportovní obuv všech velikostí,“ informuje organizátorka sbírky Martina Gebauerová.

Vhodné jsou i korálky, gumičky, bavlny pro volnočasové aktivity. V oblasti hygieny pomohou kartáčky na zuby nebo zdravotní a hygienické pomůcky pro ženy. Sběrná místa jsou v MŠ Kosmonautů v Sokolově, a to v pondělí až pátek od 12 do 16 hodin. Knihovna v Královském Poříčí přijme věci od pondělí do čtvrtka mezi 12. a 15. hodinou.