PALE FIRE CAPITAL VSTOUPIL DO NEOGENIE, AUTORA MOBILNÍHO ROZHLASU

Největší česká platforma pro chytrou komunikaci občanů a samospráv Mobilní rozhlas získala strategického investora. Do společnosti Neogenia Ondřeje Švrčka, která projekt čtvrtým rokem vyvíjí, vstupuje Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého. Transakce, v jejímž rámci získal fond 10% podíl s budoucí opcí pro odkup majoritního podílu, by měla pomoci dalšímu rozvoji Mobilního rozhlasu a jeho připravovanému vstupu do zemí Evropské unie. Zbytek společnosti kromě majoritního Švrčka drží další vysocí manažeři projektu. Cena transakce není veřejná.

Mobilní rozhlas v současnosti patří mezi nejrozšířenější česká řešení pro komunikaci obcí s občany a nahlašování občanských podnětů, splňující požadavky SMART komunikace. Jeho součástí je také nejstarší český portál pro sběr podnětů ZmapujTo.cz. Mobilní rozhlas v současné době využívají více než tři stovky českých měst a obcí, včetně krizového řízení hlavního města Prahy, Prahy 10, Znojma, Litoměřic, Telče či Benešova u Prahy. Samotné ZmapujTo.cz pak využívají obce ve zhruba třetině republiky. Řešení bylo opakovaně oceněné v oborových soutěžích jako například Zlatý Erb nebo Přívětivá radnice.

„Mobilní rozhlas se za dva roky stal nejrozšířenějším nástrojem pro SMART komunikaci v ČR, a to bez investora nebo využití státních pobídek. Pro rozvoj a spuštění dalších projektů jsme hledali strategického partnera, který se bude ztotožňovat s našimi cíli a stejně jako my bude mít ambici udělat z České republiky vzorovou zemi v oblasti chytré komunikace obcí a jejich občanů,“ zmiňuje Ondřej Švrček, CEO Neogenia. „Naše know-how je navíc jednoduše replikovatelné ve většině států EU, které mají o řešení zájem. Je třeba si uvědomit, jak velký přínos pro ekonomiku leží v oblasti SMART komunikace. Věříme, že je jedním z důležitých nástrojů pro nastartování růstu regionů, ale také elementem, který dokáže znovu přinést důvěru do veřejného života.“

„Mobilní rozhlas je silný etablovaný produkt ve velmi perspektivním odvětví, rádi podpoříme jeho další vývoj pro Českou republiku i cestu do světa. Z našeho pohledu se jedná o jeden z mála příkladů efektivně fungující a veřejně prospěšné smart city technologie, která zároveň drží vlastní know-how,“ uvedl za Pale Fire Capital Dušan Šenkypl.

Nový investor bude Neogenii pomáhat také s dalšími projekty. Ve druhém kvartálu bude spuštěna iniciativa Zlepšeme Česko, která umožní využívat chytrou komunikaci každému v České republice. Výrazně zjednoduší a podpoří běžný občanský aktivismus – tedy nahlašování podnětů, nepořádku, vandalismu, ztracených zvířat nebo vedení sousedské komunikace. Ve spolupráci s oborovými organizacemi navíc Švrček hodlá zahájit vzájemnou konektivitu řešení pro chytrou komunikaci pomocí otevřených API standardů.